Start
 
 
Mieszkanka Zabełkowa -jednym z laureatów "Po naszymu czyli po śląsku" PDF Drukuj E-mail
Napisał Chrisek   
czwartek, 28 listopad 2013
    Mieszkanka naszej wsi Agnieszka Drobna została laureatką prestiżowego konkursu "Po naszymu czyli po śląsku", zajmując trzecie miejsce. 
    Pani Agnieszko - mieszkańcy Zabełkowa, szkolni wychowankowie i znajomi łączą się w życzliwych gratulacjach z okazji osiągnięcia takiego sukcesu! 
    Do konkursu zgłosiło się jak co roku wiele osób, by swoimi 5-minutowymi monologami po śląsku zdobyć uznanie jury. Pani Agnieszka znalazła się wśród trójki osób, które zrobiły to najlepiej. Jak ujął to Dziennik Zachodni  http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/1049948,slazak-roku-ewelina-sokolgalwas-final-konkursu-po-naszymu-czyli-po-slasku-zdjecia,id,t.html "W pięknej nostalgicznej opowieści o chustkach znalezionych w szranku przywoływała kolejne historie z życia kobiety. (...) 'Poziom konkursu był bardzo wyrównany, ale byliśmy zgodni, że wystąpienia tych trzech osób, pod względem kompozycji literackiej, był najciekawszy' – wyjaśnił prof. Jan Miodek, przewodniczący jury i wraz z prof. Dorotą Simonides, ks. prof. Jerzym Szymikiem odpytywał na scenie kandydatów do tytułu Ślązak Roku 2013 ze znajomości śląskich tradycji". W konkursie startowała wytrwale już po raz siódmy. Jest świetnym przykładem na to, że Ślązacy potrafią "nie tylko pieronić i jeść krupnioki ale i pięknie godać". 
   Pani Agnieszka jako zapalona regionalistka już od wielu lat interesuje się górnośląskim folklorem, dziejami, starymi zwyczajami oraz przysłowiami i 'pieśniczkami', które skrupulatnie zbiera. Sama również pisze wiele własnych tekstów na różne okazje. Obecnie jest na zasłużonej emeryturze po wielu latach przepracowanych m.in. w zabełkowskiej szkole, gdzie uczyła kilka pokoleń mieszkańców jako polonistka. Na wielu szkolnych zajęciach i akademiach od lat promowała i pielęgnowała wiedzę o okolicznych górnośląskich zwyczajach, tradycjach i historii. Mimo, iż urodziła sie w Jastrzębiu, od wielu lat mieszka w Zabełkowie, gdzie na dobre zżyła się z lokalną społecznością. Jej zaintersowania doprowadziły do tego, że wraz z mężem Rudolfem została autorką publikacji o dziejach Zabełkowa oraz drugiej poświęconej dziejom sportu w Zabełkowie. 
  Z niecierpliwością czekamy na kolejną książkę, która ma się ukazać niebawem

                                                                                                                                                                  Kamil Kotas
Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 28 listopad 2013 )
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 2013 PDF Drukuj E-mail
Napisał Krzysztof Baszczak   
poniedziałek, 28 październik 2013
Image
Ostatnia aktualizacja ( sobota, 02 listopad 2013 )
ZAKOŃCZENIE SEZONU MOTOROWEGO 2013 PDF Drukuj E-mail
Napisał Krzysztof Baszczak   
wtorek, 10 wrzesień 2013
Image

Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 10 wrzesień 2013 )
Rajd rowerowy LGD PDF Drukuj E-mail
Napisał Krzysztof Baszczak   
piątek, 30 sierpień 2013
Image

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 30 sierpień 2013 )
Już wkrótce kolejne imprezy sołeckie. SERDECZNIE ZAPRASZAMY PDF Drukuj E-mail
Napisał Krzysztof Baszczak   
sobota, 17 sierpień 2013
Image
Ostatnia aktualizacja ( środa, 21 sierpień 2013 )
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 19 - 27 z 101