Start
 
 
Oni tworzyli kulturę i sport PDF Drukuj E-mail
Napisał Chrisek   
niedziela, 19 lipiec 2009

Świetlica w Zabełkowie świętowała 60-lecie działalności. 4 czerwca 2009 r. odbyło się spotkanie seniorów, byłych członków świetlicy i klubu sportowego w Zabełkowie. O godz. 16.00 w intencji zmarłych i żyjących działaczy kultury i sportu odprawiono mszę św. Po mszy św. odbyło się biesiadowanie w restauracji "Arnold". Kolegów sportowców i dawnych świetlicowców powitał były członek zespołu teatralnego,  chóru i sportowiec Rudolf Drobny. Po obfitym i smacznym posiłku przedstawiono historię działalności kulturalnej w Zabełkowie. Okazuje się, że już w 1920 r. w tutejszej wsi istniał zespół teatralny prowadzony przez Wiktora Rymer i chór "Słowik nad Odrą" działający pod kierownictwem Antoniego Hurskiego. Przed wojną występy artystyczne organizował Georg Sobota i Emil Michałek. Zespoły dawały występy w okolicznych wioskach i brały udział w przeglądach artystycznych. Po wojnie została założona świetlica przez Antoniego Strzybnego w 1949 r. i działa z krótkimi przerwami do dziś. Swoje sukcesy triumfowała w latach 1950 - 1960, a dużą zasługę mieli w tym Erwin Swoboda i rodzina Biesów. Kierownikami świetlicy byli: A. Strzybny, T. Bies, J. Kozubek. G. Kocjan, W. Wolnik, E. Swoboda, J. Raida, B. Widok, G. Kaszny, Z. Kwiatkowska - Lustig. Dziś świetlica kontynuuje działalność kulturalną pod kierownictwem D.Nikiel. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: były Wójt Gminy Krzyżanowice, działacz kulturalny i sportowy Wilhelm Wolnik, obecny Wójt Gminy Leonard Fulneczek, dyr. GZOKSiT Grzegorz Utracki, sołtys Zabełkowa Marian Studnic, kier. świetlicy Dorota Nikiel. Zasłużonym działaczom kultury i sportu dyrektor GZOKSiT-u wraz z sołtysem wręczyli dyplomy z pamiątkowym zdjęciem zespołu świetlicowego. Były wspomnienia, wspólne śpiewanie i zdjęcia. Imprezę uświetnił występ zespołu "Olzanki". Spotkanie było uhonorowaniem seniorów, którzy zasłużyli się dla kultury i sportu w Zabełkowie. Organizatorów wspomagał sołtys Marian Studnic.

Image

Były zespół świetlicowy

Image

Seniorzy sportu

Image

Sołtys, Wolnik, Utrcki i Jan Stuchly

Image

Zespół wokalny Olzanki

Image

Dożynki


Ostatnia aktualizacja ( niedziela, 19 lipiec 2009 )
DRUGI ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH ZALICZONY PDF Drukuj E-mail
Napisał Chrisek   
wtorek, 23 czerwiec 2009
W minioną sobotę oraz niedzielę wykorzystując piękną i słoneczną pogodę na boisku LKS w Zabełkowie odbył się kolejny już ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH połączony z festynem. W tym roku gościło u nas 56 pojazdów, które dojechały do nas z różnych stron kraju oraz z zagranicy. Goście z Czech przyjechali na motocyklach, natomiast goście z Niemiec samochodem oraz motocyklem. W tym roku samochody były z lat 50-60, natomiast motocykle z lat 30-50 . W sobotę właściciele zabytkowych pojazdów zwiedzili zabytkową kopalnię w Ostravie gdzie prowadził ich polski przewodnik. Po powrocie na boisko na naszych gości czekał przygotowany posiłek, a dalszą część wieczoru umilił występ kabaretu Jorgusie. Zaraz po ich występie przy rytmach muzyki odbyła się zabawa integracyjna. W niedzielę o godzinie 11,30 po zbiórce wszystkich załóg, pojazdy wyruszyły na trasę rajdu która biegła po drogach Polski oraz Czech, trasa liczyła około 35 km oraz 4 punkty kontrolne, gdzie w różnych konkurencjach uczestnicy walczyli o punkty. Na mecie rajdu na zawodników czekał gorący posiłek, kawa i kołacz. W tym czasie o komisja sędziowska zajmowała się podsumowaniem punktów zdobytych na trasie. Około godziny 16 - tej Wójt Gminy Krzyżanowice pan Leonard Fulneczek wraz z sołtysem Zabełkowa dokonali dekoracji zawodników wręczając pamiątkowe dyplomy oraz puchary ufundowane przez władze gminne. Po dekoracji wójt podziękował wszystkim uczestnikom oraz przybyłym gościom, a obecny na zlocie redaktor gazety zrobił pamiątkowe zdjęcia. Około godziny siedemnastej niektóre pojazdy zaczęły opuszczać Zabełków udając się w rodzinne strony, oddalone nawet 250 km co dla niektórych pojazdów oraz kierowców jest nie lada wyzwaniem, natomiast okoliczni mieszkańcy którzy przybyli na zlot oglądali te jeżdżące perełki naszych dróg bawiąc się dalej do późnych godzin wieczornych. W imieniu organizatorów chcemy gorąco podziękować wszystkim gościom oraz uczestnikom a zwłaszcza EUROPEJSKIEJ ASOCJACJI AUTOMOBILERÓW  (www.veteran.pl ), którzy z okolic Krakowa przybyli bardzo liczną grupą i bawili się już od piątku wieczora podziwiając piękno naszej gminy.  W imieniu organizatorów jeszcze raz dziękuję wszystkim za przybycie i zapraszam w roku następnym na 3 zlot do Zabełkowa.
 Marian Studnic
Image

Zapraszamy na fotorelacje z imprezyOstatnia aktualizacja ( wtorek, 23 czerwiec 2009 )
DRUGI ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH PDF Drukuj E-mail
Napisał Chrisek   
niedziela, 10 maj 2009

Zapraszamy na DRUGI ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH.


Sołectwo Zabełków zaprasza na DRUGI ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH który odbędzie się w dniach 13-14 czerwca br. Zapraszamy wszystkich którzy posiadają pojazdy dwu lub jednośladowe starsze niż 25 lat. Impreza rozpocznie się w sobotę 13 czerwca na boisku LKS w ZABEŁKOWIE załogi będą przyjmowane od godziny 11,30 gdzie będzie rejestracja uczestników po dokonaniu formalności pojazdy wyruszą na krajoznawczą trasę , która przebiegać będzie po stronie czeskiej ( do Ostravy i okolic) wobec tego prosi się o zabranie potrzebnych dokumentów zwłaszcza pojazdów na żółtych tablicach. Za granicą zwiedzane będzie muzeum górnicze oraz przyległy kompleks rekreacyjny  w Ostravie z polskim przewodnikiem, po zwiedzeniu przejazd malowniczą trasą na boisko do Zabełkowa gdzie będzie czekać na załogi poczęstunek a wieczorem wspólna zabawa pod namiotem.  NIEDZIELA   godz 11,30 rozpocznie się formowanie załóg gdzie ok.godz 12,00 wyruszymy na trasę widokową gdzie na punktach kontrolnych będą czekać niespodzianki sprawnościowe i umysłowe meta trasy będzie również na boisku. Na mecie rozdane będą pamiątkowe dyplomy dla załóg oraz puchary dla zwycięzców w poszczególnych konkurencjach (szczegóły na miejscu) WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW SERDECZNIE ZAPRASZAMY prosząc o wstępne zgłaszanie się na maila lub tel 0601084501 podając liczbę osób samochód chęć uczestnictwa w jednym lub dwóch dniach czy rezerwować nocleg? można również wyspać się rozkładając sobie namiot w przygotowanej części boiska wstęp do muzeum dla zgłoszonych załóg jest bezpłatny w przypadku innych pytań prosi się o kontakt telefoniczny. Warunkiem pełnego uczestnictwa jest przyjazd pojazdem który jest min 25 lat stary W IMIENIU ORGANIZARORÓW SERDECZNIE ZAPRASZAM Studnic Marian
Ostatnia aktualizacja ( niedziela, 10 maj 2009 )
Denkmal Projekt PDF Drukuj E-mail
Napisał Chrisek   
piątek, 13 luty 2009
Unter  
www.denkmalprojekt.org/2008/zabelkau_wk1u2_os.htm 
ist auch das Zabelkauer Denkmal der Kriegsopfer veröffentlicht worden.
Ziel der Iniatiatoren ist:
Zitat - "Zweck des Denkmalprojekts ist, die Gefallenen der Kriege, die Vermissten und andere Kriegsopfer zu ehren und gleichzeitig die auf den vielerorts zu findenden Krieger- und Gefallenendenkmälern angebrachten Inschriften zu erhalten, zu archivieren und der Allgemeinheit, besonders den Ahnenforschern, zugänglich zu machen."
Wenn möglich, bitte ich Sie, auf Ihrer Website einen Link auf diese Seite zu setzen.
Es ist mir auch deshalb ein Bedürfnis, weil zu den Opfern auch nahe Verwandte aus unserer Familie gehören.
Leider kann ich Ihnen das nicht in polnischer Sprache schreiben!
Vielen Dank und beste Grüße nach Zabelkow!
Klaus Rymer

Na stronie
www.denkmalprojekt.org/2008/zabelkau_wk1u2_os.htm  
został opublikowany zabełkowski pomnik ofiar wojennych.
Celem inicjatorów jest:
Cytat-„Celem projektu [„pomnik”] jest oddanie czci poległym, zaginionym oraz innym ofiarom wojny, jednocześnie również zachowanie, zarchiwizowanie umieszczonych napisów na znajdujących się w wielu miejscach pomnikach ku czci żołnierzy oraz poległych, jak i ich udostępnienie ogółowi, szczególnie badaczom przodków.”
Jeżeli, to możliwe, prosiłbym o umieszczenie na Waszej stronie linku do tej strony.
Zależy mi również dlatego na tym, ponieważ do tych ofiar należą także bliscy krewni mojej rodziny.
Niestety nie mogę Państwu napisać tego w języku polskim!
Bardzo dziękuję oraz przesyłam  pozdrowienia dla Zabełkowa!
Klaus Rymer

Image
Pomnik w Zabełkowie

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 13 luty 2009 )
Polecamy książkę PDF Drukuj E-mail
Napisał Administrator   
wtorek, 18 listopad 2008
       Ukazała się bardzo ciekawa monografia sportu w Zabełkowie. Bardzo solidne, oparte na materiałach źródłowych opracowanie (przedwojenne niemieckie dokumenty, wycinki z gazet, tabele piłkarskie od lat `50). Kolportaż prowadzi Rudolf Drobny. Polecamy na pewno znajdziesz tam swoich bliskich.
Image
Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 18 listopad 2008 )
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 73 - 81 z 101