Start
 
 
105lecie OSP Zabełków PDF Drukuj E-mail
Napisał Chrisek   
niedziela, 15 czerwiec 2008

ZAPROSZENIE NA FESTYN Z OKAZJI 105 LECIA ISTNIENIA OSP oraz PIERWSZY ZLOT MIŁOŚNIKÓW POJAZDÓW ZABYTKOWYCH   ZABEŁKÓW 2008


Rada Sołecka oraz Zarząd OSP w Zabełkowie organizują w dniach 5-6 lipca 2008 r na boisku LKS w Zabełkowie festyn z okazji 105 lecia istnienia tutejszej jednostki OSP.

SOBOTA ;Impreza rozpocznie się w o godz. 16 pokazami sprawnościowymi naszych strażaków, demonstracja działania zakupionego pojazdu oraz wiele innych atrakcji. Wieczorem zabawa taneczna pod namiotem.

NIEDZIELA;10,30 Msza święta wraz z poświęceniem samochodu. Po mszy przemarsz pod remizę na krótki apel, po którym będzie przemarsz na boisko.

Do atrakcji wpleciony zostanie 1 ZLOT MIŁOŚNIKÓW POJAZDÓW ZABYTKOWYCH. Zbiórka zaproszonych załóg rozpocznie się o godz 12:00 na parkingu boiska, gdzie o godz. 12:15 załogi pojazdów wyjadą na trasę przez Chałupki-Rudyszwałd – Nowy dwór, gdzie będą między sobą rywalizować, meta będzie znowu na boisku. Imprezę uświetnią również pokazy sprzętu ratownictwa drogowego oraz wiele innych atrakcji, wieczór umili nam kapela B.A.R. oraz zabawa taneczna. Całość imprezy odbędzie pod namiotem. Wśród wielu atrakcji będzie wiele ciekawych rzeczy dla dzieci i dorosłych. W imieniu organizatorów serdecznie ZAPRASZAMY.

08_05_23_1.jpg
08_05_23_4.jpg
Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 30 czerwiec 2008 )
Szkolne spotkania PDF Drukuj E-mail
Napisał Chrisek   
poniedziałek, 26 maj 2008
W związku z powstaniem portalu "Nasza klasa"odnajdują się koledzy ze
szkolnych lat, nawiazują kontakt po długoletniej rozłące. Jednak
łączność przez internet nie zastąpi nigdy bezpośredniego kontaktu,
dlatego często byli absolwenci postanawiają się spotkać ze sobą, by
porozmawiać, powspominać, wymienić doświadczenia, a przede wszystkim
pobyć ze sobą, nacieszyć się wspólną obecnością.Jedno z pierwszych
spotkań odbyło się w 1999 roku. Później były następne. Spotykali się
absolwenci po 25 latach, 35 latach, 10 latach. Dla nich, moich byłych
uczniów często dedykuję krótkie wierszyki. Ostatnio 27 XII 2007 r. na
spotkaniu z absolwentami rocznika 1997 zadedykowałam następujący
wierszyk:
Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 26 maj 2008 )
Czytaj całość...
EUROPRZEDSZKOLAKI PDF Drukuj E-mail
Napisał Chrisek   
piątek, 18 styczeń 2008
        Pod takim tytułem realizowany jest przez Radę Rodziców przy Przedszkolu Publicznym im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie projekt PROGRAMU WSPIERANIA INICJATYW OBYWATELSKICH NA RZECZ WSI I TERENÓW WIEJSKICHze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi PolskiejFundacja na Rzecz Rozwoju Wsi "Polska Wieś 2000 im. Macieja Rataja";
        Celem przedsięwzięcia jest aktywizacja środowiska lokalnego do działań na rzecz rozwoju podstawowych i nabytych już umiejętności lingwistycznych dzieci z terenów dwóch wsi . To również szansa na zasypanie części przepaści między dzieckiem miastowym a wiejskim, gdzie często brakuje pozytywnych wzorców a człowiek nie widzi w swoim otoczeniu przykładów dowodzących, że aktywność jest kluczem do sukcesu.
         Z projektu korzysta w bieżącym roku szkolnym około 55 dzieci ze wsi Zabełków i Rudyszwałd. Jest on kontynuacją konkursu z poprzedniej edycji Język szansą rozwoju dziecka.
Zajęcia są przygotowane i dostosowane pod względem metodycznym i merytorycznym do potrzeb dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Nauka prowadzona jest poprzez zabawy, piosenki, wiersze, konkursy, okolicznościowe imprezy wpisane w kalendarz szkolny tj. Dzień Babci Dzień ,Mamy, Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz typowo angielojęzyczne święta np. Halloween.
Image
       W trakcie roku szkolnego każdy Rodzic ma możliwość uczestniczenia w zajęciach otwartych i na bieżąco kontrolować postępy swojego Dziecka, np. poprzez przeprowadzane przez lektorów po każdym semestrze tzw. test -,,Sprawdzenie umiejętności dziecka ,,.Rodzice także mogą uczestniczyć na bieżąco w zajęciach oraz konsultować się z lektorem prowadzącym, który udziela porad i wskazówek jak pracować z danym dzieckiem.
Każde dziecko otrzymuje podczas kursu podręcznik(st.I,st.II) z naklejkami do nauki w przedszkolu, natomiast rodzic słowniczek do powtarzania i utrwalania słownictwa w domu. Podczas kursu dzieci otrzymują nagrody i gadżety firmowe oraz dyplomy na zakończenie roku szkolnego.
Uwieńczeniem zdobytych umiejętności językowych będzie zorganizowanie w ramach projektu Festiwalu Europrzedszkolaki 2008, w którym uczestnikami będą przedszkola Gminy Krzyżanowice oraz zaprzyjaźnione przedszkole miejskie anglojęzyczne z Rybnika.
Pomysł na projekt Europszedszkolaki wynika z nie tylko z potrzeby eliminowania postawy bierności ludzkiej na wsi, przekonania ,że wieś jest gorsza od dużego miasta. To także szansa na kontynuowanie i rozwijanie tego, co dziecko nabyło w ostatnim czasie. Niestety z braku środków finansowych nie wszystkich rodziców byłoby stać na odpłatne zajęcia.
Zabawy prowadzone są w ramach zajęć popłudniowych, pozaprzedszkolnych w ilości 3 godzin w tygodniu w programie nauczania języka angielskiego dla dzieci w wieku 3-6 lat uwzględniono II stopnie: I stopień naszego kursu języka angielskiego obejmuje podstawowe słowa i zwroty dotyczące życia codziennego. Dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo egocentryczne, dlatego ważne jest, aby poznawało nazwy rzeczy bądź osób, które znajdują się w jego najbliższym otoczeniu. II stopień przeznaczony jest dla dzieci, które opanowały już podstawowe słownictwo niezbędne do wykształcenia umiejętności swobodnego wypowiadania się w języku obcym. W programie wprowadzono elementy motywujące dzieci i ich rodziców do wspólnego działania poprzez:
-zajęcia otwarte;
- rodzice mogą obserwować przebieg zajęć i pracę swoich pociech w dowolnie wybranym terminie; 
-zabawy z rodzicami;
-zajęcia angażujące rodziców do udziału w zabawach z dziećmi;
-konkursy z nagrodami; mobilizujące dzieci do aktywności.
Euoroprzedszkolaki to projekt , który swe efekty przyniesie w ujęciu długotrwałym. Dzieci, które uczą się już drugi bądź trzeci rok języka angielskiego opanowują nowe słownictwo szybciej i łatwiej.
Image
Mając swego rodzaju bazę słownikową wyniesioną z okresu rozwoju przedszkolnego, potrafią swobodniej wypowiadać się w języku obcym, zachowując przy tym doskonały akcent.
Zanika w nich bariera, która blokuje wypowiedzi ustne u dzieci początkujących . Ponadto życie w globalnej wiosce; coraz większa mobilność ludności, możliwość szybkiego przemieszczania się, dostęp do sieci, a więc do treści w obcych językach i cała kultura masowa: telewizja, muzyka, gry komputerowe; wszystko to ma wpływ na językowe wykształcenie młodego człowieka.
Image
Rada Rodziców składa serdeczne podziękowania Fundacji im. Macieja Rataja za przyznane środki na dofinansowanie ww przedsięwzięcia..

R. Wieczorek
Ostatnia aktualizacja ( piątek, 18 styczeń 2008 )
Odwiedziny rodziny Warlo PDF Drukuj E-mail
Napisał Chrisek   
środa, 26 grudzień 2007
      Dnia 23 września w odwiedziny do Zabełkowa przyjechali członkowie rodziny Warlo: bratankowie,wnuki i prawnuki założyciela naszej Ochotniczej Straży Pożarnej Karla Warlo.
      Całe spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele Parafialnym p.w.św Jadwigi. Kolejnym punktem odwiedzin była wizyta w  kapliczce św. Floriana , przy budowie  której pracał sam Warlo. Kapliczka została wybudowana w 1870 roku, wyremontowano ją przed uroczystością 100 lecia OSP Zabełków w 2003 roku przez członków naszej jednostki.
     Na miejscu przy kapliczce ustawiono sikawkę konną zakupioną w 1907 za czasów działalności Karla Warlo. Goście z Niemiec sami mieli okazję sprawdzić pompę. Wszyscy z rodziny Warlo byli bardzo wzruszeni  uroczystością w kościele, przy kapliczce, działaniem sikawki oraz wspólnym spotkaniem przy posiłku w restauracji  „U Hermana”, której właścicielem  jest Herman Rycka, spokrewniony z naszymi gośćmi. Później rodzina wraz z reprezentacją OSP odwiedziła cmentarz zapalając znicze na grobach bliskich zmarłych. Spotkanie przebiegło w miłej,  przyjaznej atmosferze, na które zaproszony był między innymi księdz proboszcz Hubert Mikołajec, Pani Teresa Rycka ,Zarząd  OSP, honorowi członkowie OSP oraz przedstawicielka DFK.

Ostatnia aktualizacja ( środa, 26 grudzień 2007 )
Z historii parafii. PDF Drukuj E-mail
Napisał Administrator   
niedziela, 14 październik 2007
          Przeglądając stare, pożółkle dokumenty, jawi się ciekawy obraz kształtowania się życia parafialnego dawnych pokoleń. Kiedyś wieś Zabełków należała do parafii Bogumin (Oderberg). W XVIII wieku po zatargach i wojnach o Śląsk między Prusami i Austrią, nowa granica przecięła tę więź. Bogumin został przy Austrii, a Zabełków znalazł się w państwie pruskim. Administracyjnie przyłączono wtedy wieś do dość dalekiej parafii Godów, a duszpastersko obsługiwał   ją proboszcz z Gorzyc. Daleka droga i często wezbrane wody Odry utrudniały mieszkańcom Zabełkowa spełnianie praktyk religijnych. Nic dziwnego, że coraz głośniej marzono o własnym kościele i miejscowym duszpasterzu.. W roku 1850 zabełkowianie kupili stary, drewniany kościół ze Sławikowa i poświęcili go matce Bożej Anielskiej. W następnych latach wieś kupiła w ramach licytacji po jakimś zbankrutowanym. gospodarstwie rolnym, 25 ha ziemi, z przeznaczeniem na utrzymanie parafii i duszpasterza. Ziemię tę po ostatniej wojnie, w ramach tzw. reformy rolnej, państwo zabrało Kościołowi, czyli parafianom, aby ją łaskawie znowu odsprzedać chłopom, czyli parafianom. Jeden z wielu paradoksów historii tej ziemi. Ale wróćmy do tamtych czasów! Radość była wielka, kiedy w 1864 biskup wrocławski posłał do Zabełkowa samodzielnego duszpasterza. Został nim ks. Karol Porschke, 32-letni wikary z Wodzisiawia, pochodzący z Dobrodzienia. Podobno cała wieś czekała na niego u przystani promowej nad Odrą i w radosnej, triumfalnej procesji wprowadzono go, swojego księdza, do swojego kościoła. Duszpasterzował tu do swojej śmierci w roku 1902.. Stary protokół wizytacji dziekańskiej pozwala nam trochę poznać życie parafialne tamtych czasów. Nie było wtedy jeszcze żadnej telewizji, żadnych satelitów. Tylko stary księżyc krążył wokół ziemi. Ale on nie prowokował nikogo do nocnego czuwania, do nocnych seansów. chyba tylko jakiegoś lunatyka. Po długiej więc nocy, ludzie wyspani i radośni, że nastał dzień świąteczny, ciągnęli na niedzielne nabożeństwo i mieli dużo czasu dla Pana Boga. Zaczęło się od śpiewanego Różańca. Potem kazanie, też długie i Msza św., która kończyła się wspominaniem zmarłych parafian, zaleckami i błogosławieństwem sakramentalnym. Również masowo ciągnęli ludzie na niedzielne Nieszpory, połączone z powszechną katechezą i ulubionym przez słuchaczy, odpytywaniem katechizmu dzieci i młodzieży. Pozostałością tego ulubionego zwyczaju są dziś chyba wszystkie teleturnieje i zgaduj-zgadule. Nawet w tak małej parafii istniały i działały różne stowarzyszenia religijne, np. III Zakon św. Franciszka, Bractwo Serca Jezusowego, Bractwo Różańcowe, Bractwo Świętej Rodziny i Bractwo Trzeźwości. Widać, że ludzie lubili spotykać się, być razem! Popularny był wtedy zwyczaj tzw. fundacji mszalnych. Zdeponowano w banku kilkaset marek ze zleceniem przekazania co roku odsetek tej sumy do parafii jako ofiary,. stypendium na coroczną Mszę św. w wybranym terminie. Płynęło to z chęci zapewnienia sobie i swoim zmarłym „na wieczne czasy” pamięci modlitewnej przyszłych pokoleń. Ale przyszedł wiek XX, postępowy pod każdym względem. Postępująca inflacja połknęła te fundacje po I wojnie światowej. Zmieniają się rządy i ideologie, atakujące w imię tzw. postępu mniej lub bardziej brutalnie religię. W tych wszystkich zawieruchach, kotwicą dla ludzi był zawsze Dom Boży. Stary kościół drewniany okazał się za mały dla rozrastającej się parafii. W latach 1936—37 zabelkowianie budują więc drugi kościół, poświęcony św. Jadwidze. Nie wiedzą, że zaledwie parę lat później pod koniec kwietnia 1945 roku pożoga wojenna zniszczy tę świątynię. Po wojnie parafianie, choć sami ogołoceni ze wszystkiego, ogromnym wysiłkiem znów odbudowali ten kościół. A w latach 60. przepiękni odrestaurowali także stary, drewniany kościół. Niestety w roku 1976, w nie- wyjaśnionych okolicznościach, pożar strawił doszczętnie tę ulubioną przez zabełkowian świątynię Matki Bożej Anielskiej. Historia często i boleśnie doświadczała ten skrawek ziemi, ten najdalszy zakątek diecezji. Jednak przywiązanie ludzi tej ziemi do wiary ojców, jak złota nić ciągnie się przez czasy, przez dni dobre i złe.

KS. HUBERT MIKOLAJEC

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 82 - 90 z 101