Start
 
 
Cudzoziemcy rezygnują z zakupów w Polsce PDF Drukuj E-mail
Napisał Administrator   
poniedziałek, 13 listopad 2006
Cudzoziemcy rezygnują z zakupów w Polsce
(PAP, pb/13.11.2006, godz. 05:58)
Jeszcze trzy lata temu z granicy dało się żyć. Teraz trzeba zamykać interes, bo cudzoziemcy zrezygnowali z zakupów - alarmuje dziennik "Metro".

Zabełków, targowisko przy polsko-czeskiej granicy. Sobotni ranek. Handlowcy krzyczą: "Syr, swiżyj syr. Szalki, szalki! Kupujcie, kupujcie". Stragany pełne, aż uginają się do towaru. Tyle że nie ma kupujących. - Jeszcze trzy lata temu dało się żyć - mówi Halina Skorupka sprzedająca papcie. - Po Bożym Narodzeniu trzeba mi będzie zwinąć interes. Moi sąsiedzi po prawej zrobili to we wrześniu, tych po lewej nie ma od dwóch tygodni.

Nie tylko na bazarze pustki. Obok jest restauracja. Kelnerka: - Przyjeżdżają do nas Czesi. Do Chałupek, Raciborza, Zabełkowa. Ale z kanapkami i termosami. Do restauracji nie chodzą. Mówią, że dla nich jest drogo. Bo tam człowiek zje obiad za 70 koron. A tutaj za 9 zł?

Spadek liczby przygranicznych turystów, klientów małych polskich biznesów, nie tylko z Czech, ale i z Niemiec, dostrzegają wszyscy. Straż graniczna (oddział śląski) podaje liczby: - Dwa lata temu we wrześniu 903 tys. przekroczeń granicy, rok temu 752 tys., w tym już tylko 610 tysięcy.

We wrześniu Północna Izba Gospodarcza i Uniwersytet Szczeciński zapytały Niemców mieszkających przy granicy: jak często robicie zakupy w Polsce? W porównaniu do 2004 r. ich liczba spadła o 40 proc. - Przyjeżdżałbym częściej, ale ceny u was szaleją (tak stwierdziło 68 proc. Niemców w ankietach).

W Izbie Turystyki wiedzą o kłopotach małego biznesu, o spadającej liczbie jednodniowych turystów robiących u nas zakupy. Ale ratunku nie ma, bo ceny w Europie się zrównują. Eksperci radzą, aby się przestawić na usługi. Z badań wynika, że wciąż 35 proc. mieszkańców pogranicza chce czesać się u polskiej fryzjerki.


Portal Wirtualnej Polski http://finanse.wp.pl/POD,1,wid,8597080,wiadomosc.html?rfbawp=1163410075.409&ticaid=12acb
Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 13 listopad 2006 )
< Poprzedni   Następny >
Cytaty
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Linki:
Sonda
Czego brakuje na zabełków.pl