Start arrow OSP Zabełków
 
 
OSP Zabełków PDF Drukuj E-mail
Napisał Administrator   
wtorek, 13 luty 2007
Ze starego albumu OSP
Jak wynika ze starych zapisków i wspomnień byłych strażaków (Leman Anreas,Gospos Jan, Kosubek Karol),straż pożarna w roku 1895 była prowadzona przez sołtysa, a pisaniem kroniki zajął się Jan Nowaczek. Do gaszenia pożaru służyły wiadra,tłumnice i drewniana beczka.

Image
Sztandary OSP Zabełków, w tle sikawka konna z 1907r


W maju 1903 roku OSP liczyła 45 członków,a jej prezesem był Karol Warlo, natomiast naczelnikiem Teofil Brachaczek.Do walki z pożarem strażacy wkraczali z "cudowną"pompą ręczną,do której wodę wlewało się wiadrami.W akcji przeciwpożarowej uczestniczyło wielu ludzi.Pożary wybuchały często,a pogorzelcy nie otrzymywali żadnych odszkodowań.

Image
Kaplica Św. Floriana z 1870 roku wybudowana przez mieszkańców wsi Zabełków wyremontowana przez członków OSP na 100lecie


W październiku 1909r.powstało Ubezpieczenie Państwowe,w ramach którego można było ubezpieczyć majątek na wypadek klęski żywiołowej.OSP w Zabełkowie pozyskała pompę ręczną nowego typu z czterema wężami ssawnymi,wężami tłocznymi (200 m)i czterema prądownicami ufundowanymi przez Ubezpieczenie Państwowe.
Od początku istnienia OSP brała udział w licznych akcjach.

Image
św. Florian


W 1906 roku straszny huragan znosił dachy, zagrożony był drewniany kościół i spłonęły trzy majątki (Stomiczek,Mraczny,Tomala).
W 1921 roku płonął dom Lipki,4 maja 1923 roku od uderzenia pioruna spaliła się stodoła Zemana Józefa,w 1926 roku pożar pochłonął stodołę Petera Rycki, a w1928 roku strażacy gasili trzy duże pożary: majątek, Nowy Dwór i w Krzyżanowicach dworska stodoła.
Za udział gaszeniu pożaru dworu barona w Bluszczowach strażacy zdobyli pierwsze miejsce.

Image
Członkowie OSP Zabełków w czasie festynu w dniu 20.07.2003r. z okazji 100 lecia OSP Zabełków, w tle sikawka konna z 1907r. Stoją od lewej Marcin Kimmel, Jerzy Kaczor, Rafał Herda, Piotr Olejak, Andrzej Kupka, Piotr Płaczek z synem, na sikawce Adam Wolnik


Kolejno OSP w Zabełkowie brała udział w akcjach przeciwpożarowych: w 1931 roku (pożar stodoły Józefa Rycki),w 1932 roku (pożar stodół w dworze w Rudyszwałdzie i dwóch stodół w Schileżowicach).W tych akcjach poraz pierwszy wykorzystano samochód i motopompę.W 1933 roku straż z Zabełkowa "dała pierwszą wodę" podczas pożaru mieszkania Cigona w Krzyżanowicach i cegielni w Bohuminie.W 1934 roku strażacy brali
udział w akcji gaszenia trzech pożarów:domu mieszkalnego i stodoły Tyleczka z Haci,stodołty Grzegorczyka z Rudyszwałdu,domu mieszkalnego i stodoły Petera Olejaka,a w1936 roku ratowali dom Alfosa Pośpiecha.

Image
20.07.2003r. Pokaz gaszenia samochodu przez OSP Krzyżanowice z Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego


Image
20.07.2003r. Pokaz gaszenia samochodu przez OSP Krzyżanowice z Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego


Image
Zdjęcie pamiątkowe członków OSP Zabełków umiesczone w folderze wydanym z okazji 100 lecia OSP


Image
100lecie OSP, uroczysty apel przed remizą, ceremonia wręczenia odznaczeń. Stoją od lewej Franciszek Rusek, Jerzy Kaczor, Piotr Wolnik, Gabriel Skrzyszowski, Adrian Szulik, Marek Kłapouch


Image
Wymarsz z kościoła P.W. Św. Jadwigi w czasie uroczystości z okazji 100lecia OSP


Image
100lecie OSP. Samochody pożarnicze z terenu gminy Krzyżanowice


Image
poczty sztandarowe z terenu gminy Krzyżanowice w trakcie obchodów 100lecia OSP, poświęcenie figury Św. Floriana przed zabytkową kaplicą. Poświęcenia dokonuje Duszpasterz strażaków ojciec Marceli Dębski


Image
Drużyna OSP po Zawodach Wojewódzkich Sikawek Konnych w Jastrzębiu Zdroju, gdzie zajęlismy I miejsce w Kategorii Wartości Historycznej Sikawek Konnych oraz IV miejsce w zawodach. Stoją od lewej Marian Raida, Gabriel Skrzyszowski, Arnold Rybarz, Piotr Wolnik, Paweł Otawa, w drugim rzędzie od lewej Przemysław Otawa, Franciszek Rusek, Waldemar KojPodziękowania dla p. Drobny i p. Brański za pomoc.

 

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 20 kwiecień 2007 )