Start
 
 
VI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych przeszedł do historii
Napisał Chrisek   
niedziela, 30 czerwiec 2013

         W miniony weekend w Zabełkowie bawili się miłośnicy starej motoryzacji. Od godziny dziesiątej na teren boiska zaczęły zjeżdżać samochody oraz motocykle zarówno z kraju jak i z zagranicy. Po dokonaniu rejestracji i zjedzeniu śniadania trzy kolumny pojazdów udały się do Tworkowa celem zwiedzenia wioski indiańskiej. Po jej obejrzeniu i zaliczeniu kilku konkurencji pojazdy w kolumnie wyjechały na trasę w kierunku kościółka na Urbanku, po jego obejrzeniu grupa ponownie pojechała na boisko do Zabełkowa gdzie czekał już obiad. Pozostały czas uczestnicy spędzili pod namiotem dyskutując na różne tematy słuchając muzyki. Wieczorem odbył się koncert pani Teresy Werner który wszystkim przypadł do gustu, po jej występie wszyscy dalej się bawili do późnych godzin wieczornych. Uczestnicy korzystający z noclegu zostawili swoje pojazdy na płycie boiska gdzie ochrona je pilnowała natomiast sami byli przewiezieni busem do hoteli. Niedziela rozpoczęła się od śniadania , osoby które przybyły tylko na niedzielę korzystały z rejestracji natomiast pozostali przystąpili do zaliczania konkurencji. Trasa sprawnościowa liczyła 6 stanowisk i była rozstawiona na terenie boiska, po zaliczeniu wszystkich konkurencji pogoda trochę się załamała i zaczęło padać raz mniej raz więcej, ale to nie było przeszkodą dla odwiedzających, po ok 1,5 godziny oczekiwania wyszło słońce oraz dojechał catering z obiadem a organizatorzy mieli czas na podliczenie konkurencji i wyłonienie zwycięzców. Po rozdaniu pucharów zrobiono wspólne zdjęcie i kierowcy zaczęli swoją podróż do domu a niektórzy mieli rzeczywiście daleko np. Kraków ,Wadowice,Kety ,Sosnowiec, Opole,Wrocław w sobotę była załoga z Wałbrzycha. Na zlocie byli również goście z zagranicy Czech i Niemiec. Tegoroczny zlot odwiedziły 164 załogi oprócz tego były pojazdy miejscowych miłośników które nie były zgłoszone ponieważ właściciele pomagali przy organizacji zlotu, było ich ponad trzydzieści łącznie z ciągnikami które też stały jako eksponaty. Całość imprezy zakończono zabawą gdzie przygrywał zespół Golden Mix. Podsumowując chciałbym podziękować wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej imprezy oraz tym którzy skorzystali z zaproszenia i przyszli się bawić. Jako organizatorzy myślimy iż miniony weekend należał do udanych. Ps. Zakończenie sezonu motorowego połączone z bazarem motoryzacyjnym już 5.10. 2013 r również na boisku.

Image

!!!! Link do galerii !!!!

Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 01 lipiec 2013 )
VI Zlot Pojazdów Zabytkowych
Napisał Krzysztof Baszczak   
wtorek, 23 kwiecień 2013
Image
Image Image

Relacje ze zlotów w roku 2012 znajdują się w zakładce PREZENTACJE Z IMPREZ SOŁECKICH. W celu ich obejrzenia należy tam kliknąć w pokazane obok ikony.   
Ostatnia aktualizacja ( środa, 05 czerwiec 2013 )
Relacje z imprez sołeckich
Napisał Krzysztof Baszczak   
wtorek, 26 luty 2013
Prezentacja z Kiermaszu Świątecznego 2012

PREZENTACJE z innych imprez sołeckich znajdują się w zakładce PREZENTACJE Z IMPREZ SOŁECKICH.
Poniżej podano link do strony, z której można zainstalować ZA DARMO program POWERPOINT VIEWER, w którym najlepiej oglądać prezentacje.

http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=13

Kliknij w obrazek, a następnie uruchom POKAZ SLAJDÓW
Image

Ostatnia aktualizacja ( sobota, 20 kwiecień 2013 )
Niezwykłe spotkanie
Napisał manager   
wtorek, 26 luty 2013

Niezwykłe spotkanie w Zabełkowie

W dniu 22.09.2012 r. Spotkali się potomkowie Joanny ur. 03.09.1870 r. i Franciszka Kozubek ur. 01.04.1871. To rodzinne spotkanie rozpoczęło się mszę św., podczas której proboszcz parafii ks. dr Franciszek Grabelus złożył życzenia wszystkim uczestniczącym w ofierze mszy św. i wyraził uznanie dla organizatorów tego niezwykłego spotkania oraz uznanie dla solidarności tej wielkiej rodziny, bo liczącej 309 członków. Później było wspólne biesiadowanie w „Gościńcu nad strumykiem”. Seniorów rodu udekorowano symbolicznym orderem uśmiechu, obdarowano pamiątkowymi obrazkami z wizerunkiem dawnego zabytkowego kościółka. Były wiersze przygotowane specjalnie na tę okazję: „Jest takie miejsce na tej śląskiej ziemi, Za którym się tęskni, by tam spotkać się ze znajomymi. Lśni zabełkowska urokliwa kraina pośród wielu wiosek i miast, Do której przyfruwamy jak ptaki do swoich gniazd.
***
Oma i opa klaszczą wom z nieba
Bo widzom swoja rodzina pjykno jak trzeba!

Były wspólne zabawy i śpiewy. A że Zabełków leży na pograniczu, rodzina Kozubków jest rodziną międzynarodową. Na spotkanie zjechali się z bliska i daleka, z pobliskich miejscowości, ale także z czeskiej Pragi i Niemiec. Bawili się młodzi i starzy, nawet po 80 roku życia. Najmłodszy uczestnik biesiady rodzinnej skończył siedem tygodni! Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się: drzewo genealogiczne i wystawa pamiątkowych rodzinnych zdjęć. Uściski, łzy wzruszenia, niekończące się opowieści, wspomnienia, pamiątkowe zdjęcia – oto tylko nie dająca się wyrazić w słowach atmosfera tego niezwykłego spotkania.
Image
Image
Uczestniczka spotkania - Agnieszka Drobna
Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 26 luty 2013 )
Bruno Sedlaczek w Libanie
Napisał manager   
wtorek, 26 luty 2013

Bruno Sedlaczek – zabełkowski ambasador w Libanie.

             Mieszkańcy Zabełkowa wiedzą już, że z ich wioski wywodzi się czterech posłów: A. Warło, J. Rymer, L. Kupka i W. Wolnik. Mało kto jednak wie, że we wiosce urodziła się również inna osoba, która osiągnęła sukces w polityce, a dokładniej w służbie dyplomatycznej. 
Bruno Sedlaczek, bo o nim mowa, urodził się w Zabełkowie 5. stycznia 1928 r. Był on dyplomatą i ambasadorem Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD/DDR) w Libanie. Otrzymał kilka prestiżowych odznaczeń państwowych (NRD). 
Przyszedł na świat w rodzinie robotniczej. Skończył szkołę średnią i zdał maturę. Następnie został wcielony do wojska i w latach 1944/1945 odbywał służbę wojenną w Wehrmachcie. Dostał się jednak do sowieckiej niewoli. Musiał posiadać komunistyczne lub socjalistyczne poglądy, skoro w 1949 r. odwiedzał Centralną Szkołę Antyfaszystowską, która miała formować w duchu komunistyczno-antyfaszystowskim wielu wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich. Po powrocie do Niemiec (DDR) przystąpił do Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SPJN, niem. Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, SED). Został też sekretarzem powiatowym komunistycznej młodzieżówki partyjnej o nazwie Wolna Młodzież Niemiecka (Freie Deutsche Jugend, FDJ), na powiat Haldensleben pod Magdeburgiem. 
Od 1951 r., był członkiem służby dyplomatycznej NRD. Początkowo był współpracownikiem działu kadr Ministerstwa Spraw Zagranicznych NRD. W 1961 r., ukończył zaocznie studia na Niemieckiej Akademii Nauk Prawnych i Państwowych w Poczdamie-Babelsbergu. Zdobył tam tytuł dyplomowanego naukowca państwowego. W latach 1961-1964 był pierwszym sekretarzem przy ambasadzie NRD w Moskwie, a następnie w latach 1964-1966 studiował tam w Szkole Dyplomacji sowieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach 1966-1969 był kierownikiem trzeciego wydziału pozaeuropejskiego (dla Bliskiego i Środkowego Wschodu) we wschodnioniemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, natomiast w latach 1971-1972 sprawował tam funkcję zastępcy. W latach 1969-1971 sprawował funkcję Attaché, m.in. jako przedstawiciel ds. Handlu w Algierii. W latach 1973-1977 oraz 19811-1986 był ambasadorem NRD w Beirucie, stolicy Libanu. W międzyczasie, w latach 1977-1981 był kierownikiem oddziału współpracy międzynarodowej przy komitecie centralnym Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec. W 1990 r. był współpracownikiem wydziału dla Północnej i Zachodniej Afryki Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 
Bruno Sedlaczek żyje dzisiaj w Berlinie i jest członkiem skrajnie lewicowej partii Die Linke (pl. Lewica). 

Opracowano na podstawie: http://de.wikipedia.org/wiki/Bruno_Sedlaczek

Kamil Kotas
Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 26 luty 2013 )
Mikołajki
Napisał Chrisek   
czwartek, 21 luty 2013
Image
Ostatnia aktualizacja ( niedziela, 24 luty 2013 )
Mieszkańcy Zabełkowa w wojnach napoleońskich
Napisał Chrisek   
poniedziałek, 26 listopad 2012
Mieszkańcy Zabełkowa w wojnach napoleońskich.

Wśród wojen, w których udział brali mieszkańcy Zabełkowa znajdują się również tzw. wojny napoleońskie, toczące się w latach 1803-1815. Wieś znajdowała się wówczas w Królestwie Prus, które to wchodziło w kilka koalicji anty-napoleońskich. Nie wiemy dokładnie ilu mieszkańców wioski służyło wtedy w wojsku pruskim, ale posiadamy informacje o trzech poległych w walkach. Zginęli oni w ostatnich latach wojen toczonych przeciw napoleońskiej Francji, w latach: 1813 i 1814.
O poległych żołnierzach urodzonych w Zabełkowie wiemy z wykazu „obrońców ojczyzny pozostałych na polu chwały w kampaniach wojennych prowadzonych w latach 1813, 1814 i 1815, urodzonych w departamencie rządowym Opole”. Wykaz poległych był zamieszczany w roku 1817, w „Oppelner Amtsblatt”, gazecie urzędowej departamentu Opole, który to obejmował Górny Śląsk. Obecnie wykaz jest umieszczony w częściach na jednym z internetowych forów genealogicznych.
Wśród poległych mieszkańców znajduje się: „Nowrock, Joseph – ur. Zabełków, pow. Pszczyna, człowiek z gminu, 10. rezerwowy regiment piechoty, bitwa pod Dreznem”. Co ciekawe, żołnierza tego - jednak już pod poprawnym nazwiskiem - wspomina również ksiądz Augustyn Weltzel, opisując dzieje parafii Zabełków w Geschichte des Ratiborer Archipresbyterats (1885). Duchowny-historyk napisał: „W wojnach wyzwoleńczych na polu chwały pod Dreznem został Josef Nowak z 10. rezerwowego regimentu piechoty”. Swoją drogą ciekawe, dlaczego Weltzel wymienił w swym dziele Nowaka, a innych żołnierzy już nie? Może należałoby przypuścić, że Nowak zasłużył się czymś w wojsku lub żyjąc w Zabełkowie zyskał uznanie lokalnej społeczności, i to z tego powodu został wspomniany przez księdza, gdyż opisując historie innych parafii, Weltzel nie wymienia zazwyczaj pochodzących z nich żołnierzy.
Co do samej bitwy pod Dreznem, to toczyła się ona w dniach 26–27 sierpnia 1813 roku i była jedną z większych w okresie kampanii napoleońskich – wzięło w niej udział ponad 300. tysięcy żołnierzy. Wojska Napoleona Bonapartego pokonały wówczas liczniejszą armię sprzymierzonych sił Austrii, Prus i Rosji. W sumie, w bitwie mogło polec nawet około 25. tysięcy żołnierzy obu walczących ze sobą stron.
Ofiarą bitwy pod Dreznem stał się jeszcze jeden mieszkaniec wioski. Zapisano następująco: „Stuelnitz, Johann – ur. Zabełków, pow. Pszczyna, człowiek z gminu, 10. rezerwowy regiment piechoty, bitwa pod Dreznem”. Wydaje się jednak, że nazwisko poległego rzeczywiście brzmiało Studnitz, a zapisano jego przekształconą wersję, gdyż w spisie nie brakuje też oczywistych przekształceń innych nazwisk, a rodzina Studnitz (Studnic) mieszkała w XIX wieku w Zabełkowie. Zapis „Stuelnitz” wynika zapewne albo ze złego odczytania nazwiska przez osobę przepisującą – w literze d brzuszek wyglądał na literę e – albo z faktu, iż osoba spisująca nazwiska poległych źle zrozumiała podane jej nazwisko, nie potrafiła zapisać niezrozumiałego, obcego nazwiska.
Ostatnim z wymienionych, poległych żołnierzy był „Klyscz, Joseph - ur. Zabełków, pow. Pszczyna, człowiek z gminu, 1. śląski regiment piechoty, bitwa pod Jeanvillers”. Potyczka pod Jeanvillers rozegrała się 14. lutego 1814 roku i była częścią bitwy pod Vauchamps w regionie Szampania-Ardeny we Francji. W potyczce tej dwie kompanie śląskiego batalionu strzelców w sile 260. żołnierzy, przy pomocy bagnetów odparły skutecznie atak kawalerii francuskiej, zmuszając ją do odwrotu. Ostatecznie bitwa pod Vauchamps zakończyła się zwycięstwem wojsk francuskich dowodzonych przez Napoleona, nad przeważającymi siłami prusko-rosyjskimi. Francuzi stracili w walce około 600. ludzi a sprzymierzeni ok. 9000 ludzi.
Jak wspomniano na początku tekstu, nie wiadomo, czy oprócz wymienionych poległych, w ówczesnych walkach brali udział również inni mieszkańcy Zabełkowa. Można jednak tak przypuszczać, gdyż wprawdzie Zabełków nie był wielką wioską, ale Prusy potrzebowały sporej armii, by walczyć z Napoleonem.

Kamil Kotas
Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 26 listopad 2012 )
Zakończenie sezonu motorowego
Napisał Chrisek   
wtorek, 25 wrzesień 2012
Image
Zakończenie sezonu motorowego(aktualizacja)
Napisał Chrisek   
środa, 19 wrzesień 2012

ZAKOŃCZENIE SEZONU MOTOROWEGO ZABEŁKÓW 

06.09.2012 Boisko LKS Zabełków 


Rada sołecka oraz organizatorzy zapraszają w dniu 6 października na boisko do Zabełkowa
10:00-11:00 Zbiórka uczestników i rejestracja
11:15- Wjazd w kolumnie na trasę po okolicy wraz z poczęstunkiem na trasie
15:00- Przyjazd na boisko i rozpoczęcie festynu
W czasie trwania zabawy będą konkurencje sprawnościowe dla odważnych, wykopki ziemniaka wraz z pieczeniem występy dzieci oraz młodzieży szkolnej.
17.00 – Rozdanie pucharów
Około godz 18.00 zabawa taneczna z zespołem
- wieczorem zabawa taneczna

Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 24 wrzesień 2012 )
Dożynki wiejskie 2012
Napisał Chrisek   
wtorek, 21 sierpień 2012

DOŻYNKI WIEJSKIE ZABEŁKÓW 2012
 1-2 Września Boisko LKS Zabełków 

 Sobota : 
 18:00 - Rozpoczęcie 
 19:00 – Występ kabaretu TO NIE MY 
 Po występie zabawa taneczna 
 Niedziela : 
 14:30 – Przemarsz korowodu ulicami Zabełkowa 
 15:00 – Przekazanie chleba 
 18:00 – Występ duetu KOLA i JULA 
 Po występie zabawa taneczna 
 Dla dzieci plac zabaw oraz wiele atrakcji również dla dorosłych 

 Zapraszamy

Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 21 sierpień 2012 )
I po zlocie
Napisał Chrisek   
czwartek, 05 lipiec 2012

Podziękowanie


W minioną sobotę oraz niedzielę w Zabełkowie gościli miłośnicy starych pojazdów którzy przyjechali do nas z różnych stron Polski, Czech, Niemiec oraz Ukrainy. Samochody były różnych marek i z różnych okresów począwszy od lat 20-tych, to samo było z motocyklami. W tym roku najdalszą drogę pokonał pan Jerzy Podlaszewski wraz z żoną, przyjechali ze Szczecinka samochodem MG Midget z 1962 r, pan Elbrs Karel przyjechał do nas z Pragi samochodem Volvo Amazon z 1966 r. Jako organizatorzy byliśmy przygotowani na przyjęcie 150 załóg natomiast przyjechało trochę więcej zarejestrowanych zostało 154 załóg natomiast 19 uczestników posiadających zabytkowe pojazdy brało udział jako obserwatorzy. W sobotę wszyscy uczestnicy pojechali na trasę zwiedzać ciekawe miejsca zarówno w Polsce jak i w Czechach natomiast wieczór spędzili w miłym i bawiącym się towarzystwie słuchając muzyki lat siedemdziesiątych oraz współczesnej ABBA imitation , Kornelia i Leszek Filec. W niedzielne przedpołudnie wszyscy uczestnicy pojechali na trasę sprawnościową o długości 40 km biegnącą po terenie przygranicznym. Po zmaganiach sprawnościowych w oczekiwaniu na wyniki załogi otrzymały posiłek oraz mogły wysłuchać koncertu Gminnej orkiestry dętej. Po ogłoszeniu wyników niektóre załogi opuściły nasze towarzystwo udając się w drogę powrotną do domu. W niedzielny wieczór gości bawił zespół THE BAND z Zabełkowa. Mamy nadzieję iż miniony weekend został pozytywnie zapisany w naszej pamięci. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na festyn do Zabełkowa.

Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 05 lipiec 2012 )
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 25 - 36 z 96
Cytaty
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Linki:
Sonda
Czego brakuje na zabełków.pl