Start arrow Szkoła Podstawowa
 
 
Szkoła Podstawowa PDF Drukuj E-mail
Napisa³ Administrator   
¶roda, 10 stycznia 2007

Szkoła wierna tradycjom.


    Każda szkoÅ‚a pracuje na swoje oblicze w Å›rodowisku. Zmienia siÄ™ obraz szkoÅ‚y w zwiÄ…zku z wieloma reformami, ale duch szkoÅ‚y może pozostać ten sam, o ile nie zapomni siÄ™ o tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Tradycje nadajÄ… szkole swoisty rys.
    W Szkole Podstawowej im. Józefa Rymera w ZabeÅ‚kowie podtrzymuje siÄ™ stare obyczaje, ale wprowadza siÄ™ także nowe, które potem wchodzÄ… w kanon obrzÄ™dów szkolnych.
    6 grudnia szkoÅ‚Ä™ odwiedza MikoÅ‚aj, niosÄ…c peÅ‚ne kosze prezentów.
    Przez kilka lat kontynuowano zwyczaj samotnych przed Å›wiÄ™tami Bożego Narodzenia, by wrÄ™czyć kartkÄ™ z życzeniami i obdarować sÅ‚odyczami. Å» okazji Å›wiÄ…t B. N. organizuje siÄ™ wigiliÄ™ klasowe i przygotowuje jaseÅ‚ka.

Image
Jasełka

    Wiele zmieniÅ‚o siÄ™ w obchodach tradycyjnych uroczystoÅ›ci, np andrzejki majÄ… część tradycyjnÄ…: wróżby, lanie wosku, ale także nowoczesnÄ… – w postaci dyskotek.
Również zmieniÅ‚ siÄ™ sposób Å›wiÄ™towania I dnia wiosny. Obok tradycyjnego topienia marzanny organizuje siÄ™ DzieÅ„ Przyrody z różnymi konkursami: plastycznymi, literacko-przyrodniczymi, ekologicznymi.
Nowym obyczajem staÅ‚y siÄ™ akcje organizowane z okazji Dnia Ziemi i SprzÄ…tania Åšwiata. MÅ‚odzież dziÄ™ki pomocy wÅ‚adz gminy bierze udziaÅ‚ w zbieraniu surowców wtórnych, które skÅ‚aduje siÄ™ w miejscowym „Ekolandzie”. Podczas tej akcji porzÄ…dkuje siÄ™ teren wokóÅ‚ szkoÅ‚y i miejsc publicznych.

Image
SprzÄ…tanie Ziemii

SzczególnÄ… oprawÄ™ majÄ… obchody ÅšwiÄ™ta Patrona SzkoÅ‚y. Nadanie szkole w ZabeÅ‚kowie imienia Józefa Rymera – I Wojewody ÅšlÄ…skiego, zabeÅ‚kowianina w dniu 5 XII 1987 r. byÅ‚o wielkÄ… uroczystoÅ›ciÄ… regionalnÄ…, w której uczestniczyli czÅ‚onkowie rodziny J. Rymera, a także przedstawiciele wÅ‚adz wojewódzkich, regionalnych i lokalnych zaproszonych przez ówczesnÄ… dyrektor szkoÅ‚y mgr ZuzannÄ™ Lustig – KwiatkowskÄ….
Image
Odsłoniecie tablicy 1987 r.

Co roku szkoÅ‚a Å›wiÄ™tuje DzieÅ„ Patrona na różny sposób. ImprezÄ… na skalÄ™ wojewódzkÄ… staÅ‚y siÄ™ obchody 70 rocznicy powrotu ÅšlÄ…ska do Macierzy w grudniu 1992 r. ByÅ‚a msza Å›wiÄ™ta celebrowana za Å›p. J Rymera z udziaÅ‚em kompanii honorowej wojska, zorganizowano wystawkÄ™ eksponatów regionalnych, przeprowadzono „Sejmik ÅšlÄ…ski” i przedstawiono program patriotyczno – historyczny: „DÅ‚uga droga ÅšlÄ…ska do Macierzy”.

Image
Msza św. za J. Rymera 1992

W 1993 r. DzieÅ„ Patrona Å›wiÄ™towano pod hasÅ‚em: „Rymer i Korfanty – wielcy ÅšlÄ…zacy”.
W 10 rocznicÄ™ nadania szkole imienia 5 XII 1997 syn Patrona SzkoÅ‚y – CzesÅ‚aw Rymer przekazaÅ‚ szkole portret ojca i uhonorowaÅ‚ dyrekcjÄ™ szkoÅ‚y i nauczycielkÄ™ wiernÄ… tradycjom pamiÄ…tkowym medalem z wizerunkiem Pierwszego Wojewody ÅšlÄ…skiego.

Image
Syn Rymera przekazuje obraz

Odwiedziny ówczesnego Wojewody ÅšlÄ…skiego Marka Kempskiego i spotkanie z synem I Wojewody ÅšlÄ…skiego CzesÅ‚awem Rymerem w dniu 2 VI 1999 staÅ‚y siÄ™ okazjÄ… do zaprezentowania w gwarze Å›lÄ…skiej historii szkoÅ‚y i perspektyw jej rozwoju.

Image
Wojewoda M. Kempski składa hołd pierwszemu wojewodzie śląskiemu

SzkoÅ‚a w ZabeÅ‚kowie doskonale zdaje sobie sprawÄ™, że nie ma kultury narodowej bez kultury regionalnej. Od dawna w szkole organizowaÅ‚o siÄ™ wystawki eksponatów ludowych. ByÅ‚ kÄ…cik druków polskich z okresów niewoli i wystawa zwiÄ…zana z powstaniami Å›lÄ…skimi. StaÅ‚Ä… ekspozycja sÄ… pamiÄ…tki zwiÄ…zanie z Patronem SzkoÅ‚y. DziÅ› szkoÅ‚a ma IzbÄ™ PamiÄ™ci.

Image
Izba pamięci

Z okazji różnych uroczystoÅ›ci prezentuje siÄ™ folklor ludowy: pieÅ›ni, taÅ„ce, humoreski, inscenizacje obrzÄ™dów. DziÅ› szkoÅ‚a ma swój „tydzieÅ„ Å›lÄ…ski”, podczas którego organizuje siÄ™ konkursy na godki Å›lÄ…skie.
Uczniowie i nauczyciele już od 1992 brali udział w konkursach o regionalizmie, dziś szkoła realizuje własny program edukacji regionalnej.
Dawnym zwyczajem szkoÅ‚y sÄ… wystÄ™py na rzecz Å›rodowiska i wÅ‚Ä…czanie siÄ™ w imprezy Å›rodowiskowe. Już w 1948 r. mÅ‚odzież szkolna pod kierunkiem nauczyciela A. Strzybnego wystÄ…piÅ‚a z przedstawieniem G. Morcinka pt. „Ojcze nasz”. Wiele wystÄ™pów dla rodziców i Å›rodowiska dali uczniowie miejscowej szkoÅ‚y pod opiekÄ… byÅ‚ego kierownika szkoÅ‚y PawÅ‚a GleÅ„ska w latach 1954-1964. Dochód z imprez przeznaczano na wycieczki. Szkolne zespoÅ‚y teatralne i zespoÅ‚y Å›piewaczy braÅ‚y udziaÅ‚ w eliminacjach powiatowych. DÅ‚ugoletniÄ… tradycjÄ… cieszyÅ‚ siÄ™ chór szkolny prowadzony przez P. GleÅ„ska, a potem R. Trunka, A. StablÄ™ i N. Winczek, zajmujÄ…c czoÅ‚owe miejsca w przeglÄ…dach powiatowych ( I miejsce 14 I 1964 – op. R. Trunk).
PracÄ™ nad kulturÄ… żywego sÅ‚owa: kontynuowano nieprzerwanie w latach 1965-2000. MÅ‚odzi aktorzy wystÄ…pili z różnymi teatrzykami („Kopciuszek”, „Baśń  o zaklÄ™tym kaczorze”, Legenda o Liczyrzepie”- opracowanie A. Drobna) w ZabeÅ‚kowie, ale także w sÄ…siednich miejscowoÅ›ciach. Znakomici recytatorzy brali udziaÅ‚ w konkursach recytatorskich na szczeblu rejonowym a nawet wojewódzkim ( Marta Ryborz, MichaÅ‚ Klyszcz).
Od dÅ‚uższego czasu dziaÅ‚alność kulturalnÄ… prowadzi z powodzeniem Å›wietlica, która może kontynuować i uzupeÅ‚niać pracÄ™ nad rozwijaniem talentów artystycznych mÅ‚odzieży.
SzkoÅ‚a ma swoiste szkolne tradycje. Należą do nich: przyjÄ™cie uczniów do klasy pierwszej – pasowanie na ucznia i obdarowanie rogiem obfitoÅ›ci, a także pożegnanie absolwentów, podczas którego odbywa siÄ™ uroczyste przekazanie sztandaru szkoÅ‚y. SzkoÅ‚a im. Józefa Rymera zapracowaÅ‚a sobie na honorowe oblicze.
Image
Pasowanie na ucznia 1992r.


Image
Przekazanie sztandaru 2000 r


Na podstawie kronik szkoły i własnych doświadczeń opracowała Agnieszka Drobna.


Więcej zdjęc i informacji w galerii zdjęć. Zapraszamy.
Ostatnia aktualizacja ( niedziela, 27 maja 2007 )